W dniach 6 lipca – 15 września 2021 r. w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku w ramach wzmocnienia programu NATO Baltic Air Policing przebywał kontyngent Tureckich Sił Powietrznych z czterema wielozadaniowymi samolotami Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 40 ze 161. Eskadry na co dzień stacjonującej w Bandırma na południowym wybrzeżu Morza Marmara. Kontyngent zabezpieczały dwa samoloty transportowe C-130 Hercules i jeden A400M Atlas.
Po rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2014 roku program Baltic Air Policing został znacząco rozszerzony i ma za zadanie prowadzenie wspólnych operacji patrolowych, szkoleniowych oraz odstraszania wrogich samolotów w rejonie Morza Bałtyckiego. W trakcie pobytu w Polsce turecki kontyngent wspierał lotnictwo hiszpańskie oraz włoskie. Włochy wystawiły 4 wielozadaniowe myśliwce F-35A stacjonując w Estonii w bazie Ämari, a Hiszpania 7 myśliwców Eurofighter Typhoon, stacjonujących na Litwie w bazie Šiauliai.
Dla personelu 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego, był to kolejny epizod dotyczący współpracy z sojusznikami. W ciągu ostatnich lat z Malborka operowali już piloci z Francji (Dassault Rafale oraz Mirage 2000), Niderlandów, Belgii i Portugalii (na F-16 różnych wersji). W roku 2022 do Malborka ma trafić kontyngent Sił Powietrznych Włoch.
W czasie trwania swojej misji tureccy piloci realizowali alarmowe starty związane z przechwytywaniem niezidentyfikowanych statków powietrznych zbliżających się do przestrzeni powietrznej państw NATO oraz wykonali szereg ćwiczeń trenując również z pilotami polskimi. Była to znakomita platforma do szerokiej wymiany doświadczeń.
Okazją do ćwiczenia przechwytywania w powietrzu oraz lotu w mieszanej formacji, była zorganizowana 26 sierpnia 2021 roku przez Sojusznicze Dowództwo Sił Powietrznych (NATO Allied Air Command) sesja air-to-air. Zaproszeni przez AIRCOM dziennikarze lecieli samolotem CASA C-295 z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, do której w powietrzu miały dołączyć tureckie i polskie samoloty F-16C/D Fighting Falcon. Niestety czynniki atmosferyczne pokrzyżowały plany i ostatecznie swoje umiejętności zaprezentować mogli tylko piloci tureccy. Sesja odbyła się w rejonie Zatoki Gdańskiej, której geograficzne walory połączone z wyjątkowymi warunkami atmosferycznymi dały pozującym samolotom niebywałe tło, przyczyniając się do powstania spektakularnego materiału foto-video.
Miałem zaszczyt przygotować i prowadzić tę sesję od strony fotograficznej.
>>> PEŁNA RELACJA Z SESJI <<<